Ruža medzi tŕním – Vitajte v Kyjeve!

jedno z mála bohatých častí medzi chudobnými postsocialistickými mestami

Na začiatok môjho ukrajinského tripu som si vybrala Kyev, ako hlavné mesto Ukrajiny- leží na rieke Dneper a žije v ňom vyše 3 miliónov obyvateľov.

Do Kyeva som sme sa dostali lietadlom z Bratislavy. WizzAir bola naša spoločnosť, ktorú sme zvolili vďaka lacným letenkám.

Za letenky na cestu tam sme dali 12€. Pristáli sme na menšie Kyevske letisko- Zhuliany, ktoré je síce menšie ako hlavné lietisko Borispoľ ale zato sa nachádza priamo v širšom centre Kyeva.

Po prílete sme sa pešo presunuli k dopravnému uzlu “Sevastopolska”, kde sme si kúpili sim karty.

!TIP! Na ukrajine je za 2€ – 20gb internetu a to je podľa môjho názoru – ako zadarmo 😀 

Doprava:

  • Maršutka-cesta  trvala vyše hodiny a my sme zistili, že to nie je zrovna naj pohodlnejší spôsob prepravy, nemajú fixný cestovný poriadok, jazdia vtedy, keď šofér uzná za vhodné, zväčša sú to intervaly maximálne 10 minút. Cesta stojí od 5 do 10 hrivien
  • Najrýchlejším spôsobom dopravy je samozrejme metro.( má 3 linky) – Zaujímavosťou je, že si nekupujete lístok, ale iba modrý plastový žetón (5 hrivien), ktorý vhodíte do turniketu.
  • Neskôr sme prišli na to, že rozumnejší spôsob prepravy bude- UBER. Využívali sme ho veľmi často a aj na trasy cez celé mesto, nikdy sme však nezaplatili viac ako 100 hrivien (3,50€). Miestne taxíky veľmi neodporúčame.

Prvú noc sme absolvovali v hostely Vetranaya Górka– kvôli tomu, že nám posunuli let o deň skôr a náš AirBnb rezervácia sa posunúť nedala.

  • na recepcií nevedeli po anglicky
  • dokonca nemali ani počítač

 Tento hostel je určený pre návštevníkov, ktorí tu plánujú stráviť jednu, maximálne dve noci. Len pre silné povahy!

 

Ráno, po odhlásení sme sa predierali cez tržnicu na zastávku maršrutky, aby sme sa dostali na stanicu metra Minska. Vystúpili sme na stanici Maydan Nezalezhnosti (Námestie Nezávislosti)– hlavnom Kyjevskom námestí. Práve na tomto námestí sa v roku 2014 uskutočnili násilné občianske protesty.

Čakala nás dlhšia pešia trasa náš apartmán a počas tejto cesty sme spoznali aj tú bohatšiu časť Kyjeva. Kvôli mrakodrapom, obchodným centrám a drahým autám na chvíľu nadobudnete dojem, že ste niekde v západnej krajine.

Tretí deň sme skoro ráno vstávali a šli UBERom na hlavnú železničnú stanicu, kde bolo miesto odchodu našej exkurzie do Černobyľu. Blog o Černobyle nájdete tu.

Ostávali nám dve destinácie, ktoré boli v našom must visit zozname. Prvou bolo letecké múzeum Olega Antonova, v ktorom nám za symbolický poplatok dovolili vstúpiť do mnohých lietadiel a stíhačiek ako napríklad Antonov, MiG alebo Sovietsky bombardér Tupolev.

Keďže to bol náš posledný večer v Kyjeve, rozhodli sme sa ísť niekde zabaviť. Centrum Kyjeva je určený pre zábavu najmä vysokej sociálnej vrstve, mladí ľudia chodia prevažne do Hydroparku( ostrov na rieke Dneper) – má vlastnú stanicu metra a nachádzajú sa tu kolotoče, diskotéky, reštaurácie a nespočetne veľa barov. My sme si vybrali bar s názvom Porter, kde nám namiešali úžasné kokteily. Ďalej sme sa vybrali na diskotéku do klubu Hydrozóna -pripomínalo to dedinskú zábavu a dlho sme sa tam nezdržali.

Posledný deň v Kyjeve sme sa od ubytovali, naobedovali v reštaurácií a následne nastúpili na vlak do Odesy- od ktorej nás delilo dlhých 11 hodín.

Maršrutka
Daj like alebo follow
error0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards

sk_SKSlovak
en_GBEnglish sk_SKSlovak