na hraniciach Poľska – Veľká Rača

Počas slnečných novembrových dní sme sa rozhodli jeden víkend ísť na peknú jesennú turistiku. Predsa len čas sa kráti a do poriadnej zimy chýba len pár dní. Tento krát to bolo veľmi spontánne rozhodnutie lebo sme sa rozhodovali v ten deň. Ale ako sa hovorí, že spontánne rozhodnutia sú tie najlepšie nemožno mi nesúhlasiť. Vybrali sme sa do veľmi známej lyžiarskej destinácie a to konkrétne na Veľkú Raču. Od malička tu chodím pravidelne každú zimu lyžovať lebo je to pre mňa jednoznačne jeden z top športov. No nikdy som si neuvedomila, že tento vrch je tak krásny presne v takýchto jesenných dňoch. Kedy sú stromy zafarbené do teplých farieb a pod nohami vám šuští opadané lístie.

Veľká Rača  je najvyšším vrchom pohoria Kysucké Beskydy nachádzajúceho sa na slovensko-poľských hraniciach.

Vrch je známy najmä vďaka lyžiarskemu stredisku, ale od teraz je pre mňa známy aj pre peších turistov. Jeho veľkú časť zaberá rovnomenná národná prírodná rezervácia ochraňujúca pôvodné lesy pralesovitého charakteru s množstvom vzácnych rastlín.

Naša túra začala tesne pod apartmánmi – Čučoriedka, ktoré sa nachádzajú priamo na svahu – snowparadise Veľká Rača. Túra nám trvala hodinku a tridsať minút s menšími prestávkami na občerstvenie.

Veľká Rača-1236m.

Na vrchole sa nachádza drevný kríž a vyhliadková plošina, z ktorej možno pozorovať Moravsko-sliezske i Oravské Beskydy, Malú Fatru, Západné Tatry a ešte všeličo iné.

K vrcholu vedie viacero značených turistických chodníkov, ktoré vo vyšších polohách lemujú čučoriedkové kríky.

Boli sme veľmi prijemne prekvapení keď sme dorazili do plánovaného cieľa. Počasie nám veľmi vyšlo a túto turistiku rozhodne odporúčam v jeseňi alebo na jar. Na vrchole sme sa nachádzali už v Poľsku tesne na hraniciach.

Nachádza sa tam turistická chata kde sa dá aj prenocovať. Dali sme si tu polievku od veľmi, milého a ochotného poľského chatára. Na tomto mieste rozhodne odporúčam ochutnať čučoriedkový koláčik. Kto je milovníkom tohto ovocia príde si na svoje. Je to ich domáci koláč, ktorý si nedovážajú, ale pripravujú priamo tam z domácich lesných čučoriedok, ktoré zbierajú neďaleko chaty.

Stretli sme veľmi veľa slovenských, českých a poľských turistov. Veľmi veľa rodiniek s deťmi.

Až po niekoľkých rokoch som zistila, že Veľkú Raču sa rozhodne oplatí vidieť nie len na lyžiach. Všetkým odporúčam pri rozhodovaní sa na poldňové turistiky v príjemnom prostredí pohoria Kysuckých Beskýd.

Tie výhľady naozaj stoja zato a aspoň cez víkend sa môžete z hlboká nadýchať čistého horského vzduchu.

Daj like alebo follow
error0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards

sk_SKSlovak
en_GBEnglish sk_SKSlovak