Miláno- Mesto módy

Zdravím všetkých čítajúcich!

Dnes sa vám rozpíšem o našom poslednom výlete do čarovného Milána, ktorý sme podnikli nedávno cez jarné prázdniny 🙂

Talianska metropola nie je len mestom módy, ale je taktiež presláveným mestom plným umelcov a dych berúcou architektúrou.
Neodmysliteľná súčasť dňa ukecaných a štýlovo oblečených obyvateľov je pokecanie s priateľmi pri croassante a káve. Túto kombináciu je možné si vychutnať každé ráno skoro na každom rohu ulíc za neuveriteľné 1,50€!

Toto sú podľa mňa miesta, ktoré nemôžte vynechať pri vašej budúcej návšteve mesta:

Milánsky dom

V taliančine sa nazýva Duomo di Milano. Je to najznámejšie miesto Milána.

Nejde iba o turistickú atrakciu, na tomto mieste sa dodnes konajú bohoslužby. Je to piaty najväčší kostol na svete a zároveň najväčšia gotická 
stavba Talianska. Okrem
prehliadky katedrály, ktorá stojí 3,50€ by som odporučila zakúpiť si aj lístok na terasu. Z terasy je výhľad na celé mesto a ja osobné odporúčam toto miesto navštíviť pred západom slnka, ktorý vám zaručí nádherný pohľad na mesto. Hore je možné ísť výťahom za 13,50€ alebo pešo po schodoch za 9,50€.

Galéria Viktora Emanuela II

Nachádza sa taktiež ako Milánsky dom na námestí Piazza del Duomo. Je vyzdobená 8 mozaikami, ktoré predstavujú svetadiely Európu, Afriku, Ameriku a Áziu. Taktiež symbolizujú talianske mestá Rím, Florenciu či samotné Miláno a v neposlednom rade štyri obory ľudského snaženia-  umenie, veda, hospodárstvo a priemysel. Nachádza sa tu viacero pasáží plných
luxusných obchodov, kaviarní a reštaurácií.

Galériou sa dostanete taktiež na známe námestie Piazza della Scala, kde stojí najväčšie a najslávnejšie talianske divadlo La Scala. Na prvý pohľad sa vám môže zdať budova celkom obyčajná, no hneď ako vstúpite dovnútra vám divadelné priestory
vyrazia dych. Ak by ste chceli ísť na nejaké predstavenie, lístky sa dajú pravdaže zakúpiť online, no rátajte s cenami v desiatkach až stovkách eur. http://www.milanticketsopera.com

Kostol Santa Maria Grazie

Súčasťou renesančného chrámu je aj dominikánsky kláštor. V kláštornej jedálni sa nachádza dielo, vďaka ktorému sem prichádza toľko návštevníkov a lístok si musíte kúpiť niekoľko týždňov dopredu. My sme sa bohužiaľ dovnútra nedostali, pretože to bol veľmi spontánny výlet. Sám veľký Leonardo da Vinci, ktorý v Miláne pôsobil takmer tridsať rokov, totiž práve tu koncom 15. storočia namaľoval slávnu Poslednú večeru. Kostol je vďaka nemu zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Hrad Sforzesco

Kedysi hrad slúžil ako sídlo milánskeho rodu Sforzaovcov, podľa čoho vznikol aj názov. Dnes tu nájdete niekoľko múzeí, obrovské nádvorie a krásne záhrady. Je tu možnosť vidieť najvýznamnejšie dielo- Michelangelova socha Pieta Rondanini, na ktorej pracoval až do smrti. Vstup je zadarmo a rovno odtiaľto smeruje cesta do Parku Sempione, pri ktorom je postavený aj Mierový oblúk. Miestni tu zvyknú chodiť po práci na piknik s priateľmi a rodinami a je to skvelá voľba pre oddych po rušnom dni v meste.

Vodný kanál Naviglio Grande

Naviglio Grande v minulosti slúžil na prepravu tovaru, dnes je turistickou atrakciou. Je vzdialený skoro hodinu od centra mesta no metrom ste tam do 15 minút. Je úžasné, že v tejto časti mesta sa môžte cítiť ako v Benátkach.
Nákupné zóny

Miláno je vo svete prezývané ako mesto módy a či už ste jej nadšencami, alebo nie, tak sa musíte týmito ulicami prejsť. Zóna Quadrilatero d’Oro predstavuje jednu z hlavných lokalít, kde sídlia luxusné butiky svetoznámych návrhárov. Zónu tvoria štyri uliceVia Montenapoleone, Via Manzoni, Via della Spiga a Corso Venezia. Pre niekoho, kto nemá záujem nakupovať luxusné oblečenie či šperky, to môže byť aspoň očarujúca prechádzka ulicami. Na svoje si prídu aj milovníci fotografovania, ulice lemujú zaujímavé budovy a isto je tu čo fotiť!

Tu máte ešte zopár mojich rád, aby som vám návštevu mesta mierne zjednodušila:

  • Vstupenky do historických budov a múzeí nájdete vždy v predajných miestach, ktoré sa nachádzajú väčšinou v blízkosti atrakcií. Nikdy niesu vnútri a preto sa treba trošku porozhliadnuť, no nemyslím si, že by bol problém v ich hľadaní.
  • Ak sa vydáte do Milána so zámerom prejsť celé mesto, využite metro. Cestovanie je jednoduché a prehľadné. Momentálne sú v Miláne vybudované štyri linkyM1 (červená), M2 (zelená), M3 (žltá) a M5 (fialová). Na celodenné výlety odporúčam kúpiť jednodňový lístok. Najlepšie je ale aj tak zakúpiť dvojdňový, ktorý sa viacej oplatí.
  • Neodporúčam hľadať ubytovanie priamo v centre, pretože mesto je veľmi hlučné a taktiež sa vám to vôbec neoplatí z finančnej stránky. Aj keby si nájdete apartmán vzdialený hodinu od centra, tak všade je metro a za 10 minút ste v meste.
  • Mesto je preslávené najlepším šafranovým rizotom na svete, takže to si isto ako aj iné cestoviny a pizzu nezabudnite dopriať!

Isto odporúčam návštevu tohoto mesta! Je plné histórie, umenia a obchodov a určite nemôže chýbať vo vašej mapke precestovaných miest 🙂

 

 

Daj like alebo follow
error0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards

sk_SKSlovak
en_GBEnglish sk_SKSlovak