Korzika, Bonifacio – perla Stredomoria

Bonifacio je malebné mestečko, taktiež prezývané ako korzická perla.

 

 Známe je preto, že sa týči na bielych vápencových útesoch a taktiež ako jedna z obľúbených destinácií vo Francúzsku pre nie len turistov ale i celebrity a režisérov, ktorí tu natočili už mnoho filmov. považuje sa za najpôsobivejšie a najfotografovanejšie korzické mestečko. Leží na najjužnejšej špičke ostrova, v regióne Corse-du-Sud, takže by sa dalo povedať, že je najjužnejším mestom Francúzska. Je to taktiež najstaršie mesto ostrova Korzika a hlavný prístav pre lode zo Sardínie. Ostrovy oddeľuje cca 11 km široký Bonifácký prieliv, chránená morská rezervácia s mnohými druhmi morských živočíchov. 

 

Vápencové útesy, na ktorých Bonifacio leží, vytvarovalo more do neuveriteľných podôb: jednou z nich je aj slávna skala známa ako Grain de Sable (zrnko piesku) odkial je najkrajší výhlad.

Samotné mesto je rozdelené na dve časti. Staré mesto, ktoré je historické centrum okolo starej citadely. Hradby okolo pevnosti, majú vyše troch kilometrov. 

 

Druhou časťou je novší prístav, La Marine. Na konci starého mesta leží priamo nad morom starý cintorín Bonifacia, ktorí určite stojí za návštevu najmä vďaka jeho vysokým rodinným hrobkám, pomedzi ktoré sa preháňa morský vietor a škrekot čajok. Historické centrum Sarténe tvorí Place de la Libération s kostolom sv. Márie (práve v tomto kostole sa nachádza ťažký drevený kríž, ktorý zvolený kajúcnik nesie na Veľký piatok)


 Ponad malebnými uličkami Starého mesta sa nad hlavami turistov tiahnu oporné oblúkové piliere, slúžiace na zachytenie dažďovej vody. Kedysi sa práve týmito uličkami prechádzal Napoleon Bonaparte

Bonifacio bolo založené v roku 828 toskánskym markízom Bonifácom, po ktorom tiež nesie meno. 

 

Možno ho rozdeliť na dve časti, prístaviska a Staré (tiež Horné) mesto. Najvýraznejšou budovou je spomínaná Bonifacká pevnosť (citadela), ktorú postavili Janovčania a z ktorej vedú do mesta dve schodiská, Rastelli a schodisko sv. Rocha. Nachádza sa v štvrti La Haute Ville na západnej strane mesta, na úzkej náhornej plošine, aby chránila pred nájazdmi nepriateľov.  Bez povšimnutia by ste nemali nechať ani Janovskú bránu, ktorá bola až do 19. storočia jediným vchodom do mesta. Je tu ešte schodisko kráľa aragonského, ktorého 187 schodov vás dovedie k moru. zostup po tomto schodisku by ste mali absolvovať, keďže ide o jednu z najnavštevovanejších pamiatok Korziky, vďaka ktorej sa vám dostane výhľadu na pozoruhodnú krajinu – more, Sardíniu aj divoké útesy. Hovorí sa, že schodisko bolo vytesané do skalnej steny aragónskym vojakmi počas jedinej noci pri obliehaní mesta roku 1420.

 

Keď vás trošku unaví kultúra, zamierte k moru a doprajte si oddych v lúčoch slnka a pri krásne tyrkysovej vode. Atraktívny prístav vás iste poteší radom barov, kaviarní a reštaurácií. Od apríla do septembra tadiaľ tiež prepláva trajekt, ktorý vás počas hodiny dovezie do Santa Teresa di Gallura na Sardínii, odkiaľ sme sa práve my dostali na výlet na Korziku.

 

Čo treba vidieť v Bonifaciu?

  • Slávne schodisko kráľa Aragona (Escalier du Roi d’Aragon). 189 úzkych schodov, vedúcich k moru, odkiaľ budete mať tie najlepšie výhľady.
 
  • Citadelu Bonificio. Toskánsky markíz Bonifác (podľa ktorého je obec pomenovaná) ju nechal postaviť ako obrannú pevnosť v 9. storočí a dnes tvorí základ historickej časti mesta. Súčasťou citadely je i známa okrúhla veža Il Torrione.
 
  • Ulicu Rue Longue, kde nájdete budovy, v ktorých údajne býval Karol V.  aj Napoleon.
 
  • Romantický turistický prístav Port de Plaisance de Bonifacio, kde kotvia luxusné jachty.
 

A ak sa Vám pošťastí, tak možno stretnete aj vy nejakú celebritu.. v mojom prípade ňou bol samotný George Clooney, ktorý obedoval v tej istej reštaurácií meter od nás, pričom natáčal jeden z jeho ďaľších pútavých filmov.

 
 

Daj like alebo follow
error0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards

sk_SKSlovak
en_GBEnglish sk_SKSlovak