Gaudího mesto- Barcelona

Barcelona by bola bez architekta, sochára a maliara Antonia Gaudího iba obyčajné centrum Katalánska, no vďaka nemu je to mesto ako z rozprávky. S Madridom celé stáročia súperí o prvenstvo no turisti ju už dávno zvolili za víťaza.

Tu je pár mojich tipov pre jednoduchšie spoznanie mesta:

  • Nemajte pri sebe všetku hotovosť a kreditné karty, aspoň nie na tom istom mieste! To platí pravdaže skoro v každom meste sveta, no v Barcelone je vysoká kriminalita a počet krádeží. Je tam legalizovaná marihuana= veľa dílerov a taktiež miestnych čo okrádajú turistov
  • Nebuďte uponáhlaní a radšej si v kľude pozrite len tie najznámejšie pamiatky, nižšie vám rozpíšem tie čo zaujali mňa
  • Nestravujte sa na ulici Las Ramblas! Je to najznámejšia ulica (bulvár) mesta a domáci tam zarábajú na turistoch predraženým jedlom, ktoré často krát nie je ani také dobré,  za koľko ho predávajú. Najlepšie je túto ulicu navštíviť v ranných hodinách, kedy nie je ešte tak preľudnená. Určite tu ale nevynechajte miestne trhy plné exotického jedla!
  • Kúpte si lístky do galérií a na rôzne iné atrakcie vopred online! Vstupné na najznámejšie pamiatky môže byť v deň vašej návštevy vypredané alebo sa načakáte v rade pár hodín, a takto si môžte ukrátiť čas
  • Stravujte sa v čase kedy aj domáci! Možno to vyznie zvláštne, no Španieli oproti našej krajine majú napríklad veľmi neskoré večere zvyčajne medzi ôsmou a desiatou hodinou, alebo naopak obedy medzi jednou až štvrtou. Pokiaľ by ste sa prišli naobedovať niekde skôr, tak by vám kľukne pripravili aj menej chutné jedlo, len z dôvodu aby sa nenamáhali skôr kvôli pár ľudom.

Tu sú miesta, ktoré mňa osobne najviac zaujali a vy by ste ich jednoznačne nemali vynechať pri vašej návšteve tohoto čarovného mesta:

La Sagrada Familia

(chrám svätej rodiny) je hlavná dominanta Barcelony, ktorá je vo výstavbe od roku 1882. Mala by sa dokončiť v roku 2026, na 100. výročie smrti architekta Antonia Gaudího, ktorý baziliku navrhoval. Bazilika je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Základná prehliadka interiéru je za 15€, do veže si musíte priplatiť ďalších 14€. Pre viac info: http://sagradafamilia.tickets-barcelona.org

Casa Milà 

Jej interiér so špirálovitými schodmi bez jedinej rovnej steny dotvára obraz futuristickej stavby. Je to posledná svetská stavba Gaudího. Nachádza sa tu taktiež Gaudího múzeum. Vstupné je 22€. Pre viac info: http://casa-mila.tickets-barcelona.org 

Casa Batlló

Ďalším dielom tohto architekta je tento prepracovaný obytný dom. Ide o stavbu, kde je možné zazrieť množstvo architektonických štýlov tak, ako aj na jeho ostatných dielach. Strecha domu pripomína chrbát jaštera, línie sú v exteriéri aj interiéri zvlnené. Vstupné je 24,50€. 

Park Güell

Je to unikátny záhradný komplex, ktorý  projektoval Gaudí na objednávku bohatého obchodníka Eusébia Güella. Pôvodne malo vzniknúť rozľahlé záhradné mesto, ale nakoniec k realizácii nikdy nedošlo. V parku boli postavené jediné dva domy pre Gaudího a Güella, kde je dnes zriadené múzeum. Po vstupe do parku vás víta široké vstupné schodisko, ktoré stráži symbol celého parku – drak, rozprávkové domy, veselé farby, stĺpy v tvare stromov zakrývajúc promenádu a krásne záhrady, z terasy impozantný výhľad na Barcelonu, to všetko možno nájsť v najzaujímavejšom verejnom parku. Milovníkom moderného umenia by som taktiež odporučila najnavštevovanejšie Museo Picasso. Nachádza sa v historickom centre mesta v krásnom paláci, ktorý je tvorený tromi gotickými budovami. Možno tu vidieť kresby a maľby maliara z rôznych období.

Niečo pre fanúšikov futbalu

Pri návšteve tohoto krásneho mesta nezabudnite navštíviť futbalový štadión Nou Camp, ktorý je domácim štadiónom najznámejšieho futbalového klubu FC Barcelona. Jeho kapacita je takmer 100 tisíc divákov a zároveň tak predstavuje aj najväčší európsky štadión. Nachádza sa tu taktiež múzeum klubu FC Barcelona, kaplnka, pretože Španieli sú hlboko veriaci a obchod s originál dresmi a inými suvenírmi (je veľmi predražený). Štadión odporúčam navštíviť v ranných hodinách, aby ste sa vyhli dlhým radám, a taktiež nie v deň zápasu, pretože by ste sa kvôli súkromiu futbalistov nemuseli dostať na bežne prístupné miesta.

 

Ďakujem za prečítanie a zatiaľ.. LIVE THE ADVENTURE!
Anet
Admin
Daj like alebo follow
error0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards

sk_SKSlovak
en_GBEnglish sk_SKSlovak