Ferrata HZS Kyseľ (Slovenský raj)

V predošlom článku som Vás v krátkosti oboznámila so Slovenským rajom. Jednou z najkrajších prírodných oblastí Slovenska. V tomto článku sa sem opäť vrátime a ja Vás bližšie prevediem pravou slovenskou divočinou a tou je Ferrata HZS Kyseľ. Zažijete neopakovateľný zážitok!

Medzi tým ako sme sa presúvali k bodu 6 (temnici)  som mala príjemné a naozaj nečakané stretnutie. Spoza skaly som započula šuchoty a krik niekoho z našej partie pozor, no dokým som to zaregistrovala stála som ZOČI VOČI kamzíkovi.

Náučný chodník Ferrata HZS Kyseľ je od 1. novembra 2018 až do 14. júna 2019 UZAVRETÝ z dôvodov ochrany prírody.

Celková cena je 15€ (10€  je ferratový set + 5€ je základný jednorazový prechod ferratou, vstupné po uplatnení regionálnej zľavy je 2,5€).
Výnos za vstup bude použitý výhradne na účely ochrany prírody. Ku vstupenke dostanete farebnú skladačku o ferrate, ktorá opisuje miesta ferraty, prírodné hodnoty tiesňavy a mnoho ďalších zaujímavostí o Kyseli.

Organizačné pokyny pri návšteve:

  1. povinná výbava: ferratový set. Ferratu je možné navštíviť buď individuálne alebo je možné si objednať na Správe NP Slovenský raj doprovod s odborným výkladom. Doprovod však nie je povinný.
  2. Ferrata je prístua v období 15. jún až 31. október. Ferrata je jednosmerná výhradne v smere zdola nahor. Podrobnosti o trase si môžete pozrieť na nižšie priloženom obrázku.

Na skladačke, ktorú dostanete na začiatku budete mať 9 bodov pomocou, ktorých sa dozviete viac o tiesňave. Ja Vám popíšem pár z tých, ktoré som zachytila aj na fotografiách.

3. Barikádový vodopád- prvý vodopád v rokline a jeden z najkrajších úsekov ferraty.

5. Kaplnkový vodopád- toto je miesto, ktoré sa po požiari v rokline najviac zmenilo. Pôvodný vodopád je pochovaný pod nánosmi sutín a kmeňov stromov z požiaroviska.

6. Temnica- romantická časť najkrajšej úžiny Slovenského raja.

7. Nad temnicou- nájdete tu sutinový les tvorený najmä javorom horským.

8. Obrovský vodopád- Za mňa najobtiažnejší úsek ferraty, ale ten výhľad stál rozhodne za to. Na samom vrchu na mostíku nad vodoadom končí ferrata a tu sa pripája cesta, ktorá je prístupná aj pre bežného návštevníka v smere z hora.

Naše kroky ďalej pokračovali na Kláštorisko. Určite odporúčam navštíviť aj toto miesto. Dostanete sa sem aj peši zo Spišskej Novej Vsi, Smižian, Spišských Tomášoviec, Letanoviec, Hrabušíc alebo Dediniek. Miesto na oddych a načerpanie nových síl a pochutíte si aj v horskej reštaurácii. Nakoľko naša návšteva bola v posledný možný deň, tak reštaurácia už bola zatvorená. Nám to však neprekážalo, občerstvenie sme mali svoje.

Nájdete tu symbolický cintorín, alebo ruiny Kartuziánskeho kláštora. Toto miesto je naozaj očarujúce a pôsobí pokojne.

Symbolický cintorín
Pamiatka záchranárom , ktorí tragicky zahynuli pri záchrannej akcií dňa 17.07.2015
Daj like alebo follow
error0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards

sk_SKSlovak
en_GBEnglish sk_SKSlovak