Cestovanie z pohľadu letušky

Daniela Vašková, letuška

Snívate o povolaní letušky? My sme sa rozhodli vyspovedať jednu Slovenku, Danielu Vaškovú, ktorá Vám povie o svojom povolaní. Jeho plusoch, či mínusoch a zaujímavých príhodách. Ako sa k tomuto povolaniu dostala a či to bol jej detský sen.

v destináciách ostávame na viac než 1-2 týždne. Momentálne sme na mesiac v Suriname a veľmi sa z toho tešíme 🙂

 

 

 

Ak vašou najväčšou fóbiou je strach z lietania, tak ste na správnom mieste. Prezradíme Vám, ako sa s tým vysporiadať. Taktiež sa dozviete aj o AirExplore, súkromnej slovenskej spoločnosti.

 

 

 

 

Na instagrame vystupuješ pod menom „vazka_“, ktoré nás zaujalo. Ako si prišla k takejto prezývke? Zdieľaš mnoho krásnych fotiek z rôznych destinácií a mohli sme si všimnúť, že pracuješ ako letuška. Láka ťa cestovanie aj mimo pracovnej doby?

„Važka je prezývka, ktorá mi prischla už v detstve práve kvôli môjmu priezvisku Vašková 🙂 Cestovanie mimo práce ma baví oveľa viac, pretože ako letuška nemám čas preskúmať navštívené miesta do detailov.“

 

 

 

Vieme, že povolanie letušky je náročné. Musíš sa snažiť vyhovieť všetkým pasažierom a to naozaj niekedy nie je jednoduché. Vedela by si nám povedať nejakú zábavnú alebo naopak smutnú príhodu? 

„Človek si ani len nedokáže predstaviť, čo všetko, ako letušky zažijeme. Vyslovene smutnú príhodu našťastie nemám, tých vtipných je určite viac. Napríklad sa mi často stáva, že sa opýtam ženy podľa predpisov pri nastupovaní , či je tehotná a ona odpovie nie. To je celkom trápne a v ten moment pre mňa a kolegov vtipné, pretože výraz tej pani, ktorej ste práve povedali, že je tučná, stojí za to haha.“

„Takisto sa stáva, že ľudia počas servisu nevnímajú, že sa ich pýtate, čo si dajú na pitie a tak ich zvykneme osloviť. „Madam, something to drink?“ a keď sa na mňa madam otočila, zistila som, že je to chlap s dlhými vlasmi. To už sme sa smiali obaja 😀 „

 

Niektorí ľudia si však stále myslia, že povolanie letuška znamená byť len stále upravená, milá, usmievavá a ovládať nejaké tie jazyky. Vedela by si nám povedať aké je to naozaj očami letušky?

Je smutné, že veľa ľudí berie letušky, ako obsluhu v lietadle. Veľakrát sú na nás nepríjemní a dokážu nám pokaziť celý let ich správaním, pritom sme v lietadle práve kvôli ním a sme to my, kto ich v prípade evakuácie dostane do bezpečia. Na druhej strane ma stále dokážu potešiť pasažieri, ktorí sú vďační, poznajú čo je to tvrdo pracovať a ocenia to, že ste kvôli ním vstali o 3 ráno, aby ste ich na Vianoce dostali k ich rodine včas aj napriek tomu, že my na  Vianoce s tou našou byť nemôžme 😉 

 

 

Je nejaká destinácia kde sa vraciaš najradšej a je tu aj šanca, že si ešte nenavštívila svoju vysnívanú krajinu? 

Veľmi rada sa vraciam do Nemecka, ale asi som len jedna z mála haha. Mám rada mentalitu týchto ľudí a ľahko sa s nimi v lietadle pracuje. Mojim snom je navštíviť New York, ale nie ako letuška. 

 

 

 

 

Predpokladáme, že z lietania strach nemáš. Máš nejaké motto alebo niečo čím sa riadiš a čím by si pomohla napríklad tým, čo majú strach z lietania?

Odmalička som bola z lietania nadšená, takže som nikdy nemala strach alebo problém s lietaním. Asi by som ľuďom, čo letia prvýkrát a boja sa odporučila cestovať s blízkou osobou, ktorá už predtým letela a dodáva im pocit bezpečia.

 

 

 

Čo ťa najviac oslovilo na tomto povolaní. Má nejaké plusy alebo naopak mínusy? Bol to tvoj sen od detstva?

Nebol to žiaden môj veľký sen. Vedela som, že to raz chcem vyskúšať a keď prišla príležitosť, cítila som, že teraz je ten čas. Plusy sú najmä práve v tom cestovaní a medzi mínusy by som zaradila nepravidelný spánok a to, že som ďaleko od rodiny.

 

 

Keďže cestuješ často, vedela by si povedať o nejakom super (adrenalínovom) zážitku v nejakej destinácií, ktorý by si nám odporučila?

Pre mňa bola aj prechádzka tržnicou v Maroku adrenalínovým zážitkom haha. Ale asi by som šla znova na štvorkolky v Tel Avive, alebo na let balónom, takisto na Zip Line v Suriname, Paramaribo. Väčšina zážitkov je skôr takých príjemných ako adrenalínových . 

 

Vedela by si nám niečo povedať o spoločnosti pre ktorú lietaš a ako dlho pre ňu pracuješ? Bolo ťažké sa tam dostať ?

Pracujem už viac než rok a pol pre slovenskú spoločnosť AIR EXPLORE, ktorá sa zaoberá prenájmom lietadiel iným leteckým spoločnostiam. Preto často v destináciách ostávame na viac než 1-2 týždne. Momentálne sme na mesiac v Suriname a veľmi sa z toho tešíme 🙂 
Podľa mňa každá spoločnosť vyžaduje isté schopnosti a zručnosti a je už len na človeku ako sa na pohovore dokáže „predviesť“. Nebolo to ani ťažké ale ani jednoduché. Treba sa pripraviť na test z angličtiny a geografie. 

 

Aké sú podmienky prijatia do leteckej spoločnosti, pre ktorú lietaš ?    Je potrebné nejaké špeciálne štúdium?

Samozrejme je potrebná maturita, angličtina na komunikatívnej úrovni a čistý výpis z registra trestov. Zvyšné požiadavky sú vypísané na ich stránke. 

Vieme, že sa momentálne nachádzaš v Suriname. Oslovil ťa tento prímorský štát Južnej Ameriky? Vedela by si nám v skratke zhrnúť tamojší život ?

Keď som počula, že ideme do Ameriky myslela som si že ideme do krajiny plnej anglicky hovoriacich ľudí, všade budu americké vlajky atď. Opak je ale pravdou . Keďže je to bývala Holandska kolónia, všetci tu rozprávajú po holandsky. V meste je to pre ženy nebezpečné a mimo rezort chodievame len zriedka. Bývame ale v hlavnom meste Paramaribo a tu je to obývané zväčša turistami, takže je to tu aj celkom čisté . To sa ale o iných častiach Surinamu povedať nedá – všade odpadky a spína 🙁 
Čo ale nemôžem nespomenúť je krásny palmový les a rum, ktorý sa tu predáva za menej než polovicu ! ALE je dovolené odniesť si len 1L na osobu , ups.

Ak Vás zaujalo naše interview s Danielou a mali by ste nejaké otázky, tak sa nás opýtajte v komentároch. Nižšie nájdete aj jej farebný a naozaj zaujímavý instagram plný inšpirácie na cestovanie. Tak neváhajte a naberte inšpiráciu na novú dovolenkovú destináciu!

 

Ďakujeme za prečítanie a zatiaľ… LIVE THE ADVENTURE!

Laura
Admin

Daj like alebo follow
error0

1 comment on “Cestovanie z pohľadu letušky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards

sk_SKSlovak
en_GBEnglish sk_SKSlovak