Červené mesto-Bologna

Prečo červené mesto?

Na túto otázku Vám odpoviem nižšie v článku, kde čo to prezradím o našom výlete do Talianska. Hneď v prvý deň, ako sme prišli som si povedala, že tu ostávam. Centrum mesta s nádychom starých budov ma naozaj očarilo.

Takmer všetci si s mestom Bologna spájajú tradičné boloňské špagety, ale ja Vás teraz vyvediem z omylu. Legendárne boloňské špagety v Bologni nenájdete a ani si ich v reštaurácií nepýtajte, aj keď by Vás asi pochopili. Sú to tagliatelle ala Bolognese. Každá cestovina má svoju určenú omáčku. Byť 4 dni v meste, kde na vás číha na každom rohu reštaurácia, cukráreň alebo vináreň je naozaj ťažké. 😄 Neviete, čo by ste mali skôr ochutnať.

O tom či je pravda, že Taliani pijú kávu po stojačky ( lebo keď si sadnú na námestie musia zaplatiť dane) som sa presvedčila na vlastné oči. 😄 Prídu, objednajú si malé espresso, vypijú po stojačky, zaplatia a odídu.

Cestovanie

Do Bologne sme leteli z Bratislavy (let trval hodinu a pol). Cena leteniek sa pohybuje od 20€+ cena batožiny.

Na prepravu z letiska môžete využiť autobus alebo taxík. Taxík stojí od 15€ (taxify ani uber tam nefunguje). Autobusom môžete ísť priamo z letiska (6€) alebo je tu ešte iná možnosť (lacnejšia). Museli by ste však ísť od letiska 10-15 minút pešo na zastávku “Birra bus stop” a potom miestnym autobusom za 1,30€ (priamo u vodiča 1,50€).

Typ na letenky: http://www.azair.eu

Ubytovanie

My sme sa rozhodli pre ubytovanie z airbnb a boli sme maximálne spokojní. Bývali sme približne 10 minút peši od Piazza Maggiore. Mali sme malý apartmán s kuchyňou a kúpeľnou. V kuchyni bolo takmer všetko potrebné, hostiteľka nám nechala kávu, čaj a malý snack na raňajky (croassanty, koláčiky,…) Ubytovanie by som zhodnotila 10/10, všetko čo sme potrebovali bolo na blízku. Apartmán bol čistý, nebol počuť ruch mesta a check-in bol pre mňa zaujímavý. Vôbec sme sa nestretli s hostiteľkou. Pomocou kódu sme získali kľúče a potom sme si odomkli všetko potrebné. 😄

Link na ubytovanie: https://abnb.me/ByeBOyhvOT

https://www.instagram.com/p/BdNSH1bljy2/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=3cwe380lisbu

Ak by ste chceli získať 30€ zľavu na ubytovanie z Airbnb, tak sa prihlaste pomocou tohto linku: https://abnb.me/e/WJZ91scvOT

Stravovanie

O to sa v Taliansku nemusíte báť. Miestne špeciality tu nájdete na každom rohu a tak isto aj hypermarkety/večierky. Treba si však dávať pozor na otváracie doby reštaurácií. Priemer prevádzkovej doby je 12:30-15:00, 19:00-1:00. Taliani skrátka žijú aj v týždni a nemajú problém vypiť fľašku vína na obed. Reštaurácie, ktoré by som Vám odporučila: 

 • F.G. Pasquini– výborne lasagne a špagety (celkovo cestoviny ak by ste chceli skúsiť) cena: 9-15€ za obed  

 • Ak budete hľadať domáce špeciality, tak navštívte Trattorie. My sme boli v dvoch, v prvej sme mali tradičné Tagliatelle alla Bolognese a v druhej pizzu. Myslím, že k tej sa ani nemusím vyjadrovať, lebo bola úžasná. Trattoria La mela: pizza (+– 10€)

Obe reštaurácie sú na hlavnom námestí.

Jedlá, ktoré by ste rozhodne mali ochutnať:

 • Lasagne

 • Tagliatelle alla Bolognese

 • Pizza

 • Gelato

 • Ochutnávka rôznych syrov, šuniek a vín

Miesta, ktoré by ste mali navštíviť:

 • Due torri- dve veže vyššia má 97 metrov a volá sa Asinelli, nižšia má 47 metrov a je zaujímavá tým, že sa nakláňa. 
 • Piazza Maggiore

 • Katedrála sv. Petra- obrovský oltár
 • Túlanie sa uličkami
 • Alma matter– najstaršia univerzita na svete
 • Quadrilatero

Odpoveď na otázku prečo je Bologna označovaná ako červené/ohnivé mesto znie tak, že takmer všetky budovy sú v červenej, oranžovej, okrovej, lososovej alebo žltej farby a keď sa pozriete zhora na ne, napríklad z najvyššej veže tak tam uvidíte odpoveď.

Na záver Vám poviem, že Bologna v sebe skrýva 7 segreti di Bologna (7 tajomstiev Bologne) a tie Vám prezradím v ďalšom článku. ✨

Ďakujeme za prečítanie a zatiaľ... LIVE THE ADVENTURE!
Laura
Admin
Daj like alebo follow
error0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards

sk_SKSlovak
en_GBEnglish sk_SKSlovak