7 segreti di Bologna

Bologna nielenže vyniká svojou gurmánskou kuchyňou, ale skrýva v sebe aj 7 tajomstiev. Tie vám teraz prezradím a poviem, ako sa k ním dostanete. Táto výprava za hľadaním tajomstiev je naozaj zábavná, spoznáte mesto za veľmi krátky čas. Zabrala nám približne asi pol dňa, nakoľko Bologna je celkom malé mesto. Dokonca je menšie ako Bratislava. Tajomstiev môže byť 10, 12 no ja vám prezradím práve sedem tajomstiev, ktoré sú miestnou legendou. Určite je to jedna zo zaujímavejších foriem spoznania mesta ako typické turistické poznávačky.

Nám osobne sa nepodarilo nájsť všetkých sedem, ale prezradím vám, že aj tak to stálo za to. A ak náhodou navštívite Bolognu a nájdete všetky tieto tajomstvá, tak mi kľukne napíšte dole do komentára, ktoré vás najviac zaujalo.

Bolognu je možno nazvať La Rossa (tá červená, keď sa pozriete zhora môžete vidieť červený vzhľad budov), La Grassa (tučná, pre miestnu gastronómiu a potraviny) a La Dotta ( múdra, nachádza sa tu najstaršia univerzita na svete).

1. Tajomstvo je „Voltone Del Podestà

Keď budete na námestí Piazza Maggiore, budete prechádzať okolo turistického centra a uvidíte ľudí v paláci Palazzo del Podestà (oproti Basilice San Petronio) otočených smerom k múru, šepkať si niečo, tak ste prišli na prvé tajomstvo. Vojdite dnu do otvoreného štvorcového priestranstva a postavte sa čelom do jedného zo 4 rohov (nad každým je socha) a niekoho ďalšieho postavte presne oproti vám do rohu a len pošepkajte a počkajte na odpoveď! Na tomto mieste sa už veľa párov aj zasnúbilo. Má to v sebe isté čaro, keď z múru budete počuť otázku „Vezmeš si ma?“.

2. Tajomstvo „Panis vita, cannabis protectio, vinum laetitia“

„Chlieb je život, cannabis je ochrana, víno je radosť.“ tak by sa dal preložiť nápis, ktorý je zvečnený v podlubí prvého domu na ulici Via Indipendenza. Ulicu nájdete, keď sa vyberiete z hlavného námestia Piazza Maggiore a je to prvý dom po pravej strane.

Hovorí sa, že práve Bologna bola „rodiskom“ pre cannabis. Neviem čo je na tom pravdy, ale na niektorých uliciach ju stále cítiť. Kto vie či študentov do Bologne prilákalo štúdium alebo práve marihuana ?

3. „L’erezione del Nettuno“ – socha Neptúna

Túto sochu nájdete na Piazza Maggiore. Nachádza sa pár krokov od 2. tajomstva.

A čo skrýva? Myslím. že to Vám prezrádzať nemusím, lebo dav ľudí krúžiac okolo sochy Vás zavedie priamo k nemu alebo sa stačí len započúvať.
Pre prípad, že tam žiaden turista nebude, tak Vám napíšem stručné informáciu o tajomstve a jeho nájdení: Postavte sa k palácu Sala Borsa a pozrite sa na fontánu. Uvidíte vztýčený prst Neptuna, ktorý vyzera ako by mal „vztýčené“ niečo iné.

Hovorí sa, že sochár Giambologna chcel vytvoriť  Neptúna s veľkým prirodzením, ale cirkev mu to zakázala. Pomstil sa tak, že ľavú ruku vymodeloval tak, aby palec z určitého uhla vyzeral ako vztýčený úd.

4. Rozbitá váza na Le due torri

Toto tajomstvo objavíte, iba ak sa odhodláte zdolať 498 schodoch na vežu Torre degli Asinelli a z hora sa pozriete na menšiu vežu
Torre Garisenda, na ktorej by mala byť rozbitá váza, ktorá symbolizuje to ako ľudia v tomto meste riešili problémy. Ja som na tejto veži bola, vázu som nenašla (možno som len nedovidela dole 😀 haha), ale každopádne ten výhľad bol na nezaplatenie.

Vstup na túto vežu je 5€ (dieťa do 12 rokov, dôchodca a ak ste študentom VŠ a máte pri sebe preukaz, tak platíte 3€) a musíte si ho vopred kúpiť na Piazza Maggiore, formou SMS alebo na internetovej stránke.

Legenda o tejto veži hovorí to, že autorom je syn chudobného murára, ktorý keď sa zamiloval do dcéry bohatého muža a chcel si ju vziať musel jej postaviť vežu. Otec v minulosti náhodne vyhrabal truhlicu zlata, ktorú potom daroval svojmu synovi na výstavbu tejto veže.

5. tajomstvo „ Le tre frecce „

Pre mňa toto tajomstvo ostáva z časti stále záhadou, lebo z troch šípov sme videli len dva a ten tretí akokoľvek sme sa snažili sa nám ho nepodarilo nájsť. Legenda hovorí o

3 šípy nájdete na Strada Maggiore 26, palác Corte Isolani.

6. Malé Benátky v Bologni?

Nie toto nieje vtip, Benátky tu naozaj nájdete!

Keď sa budete prechádzať po meste, môžete sa zastaviť aj na Via Piella (číslo domu 14). Cez okno uvidíte kanál, ktorý pripomína toto známe mesto.

7. „Panus reis“

Nápis, ktorý je údajne vyrytý v jednej z lavíc Univerzity v Bologni. ( Palazzo Poggi, Via Zamboni 33). Môžeme to preložiť ako: „Znalosť je základom všetkých rozhodnutí“. Pre nás toto ostáva stále záhadou, nenašli sme zatiaľ žiadne fotky na internete a aj keď sme sa snažili prezrieť všetky lavice v miestnosti, ktorá je verejne prístupná tak to bolo asi márne.

Pokiaľ navštívite toto mesto, tak nás neváhajte akýmkoľvek spôsobom informovať o tom či sa Vám to podarilo!

Daj like alebo follow
error0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards

sk_SKSlovak
en_GBEnglish sk_SKSlovak