Kapverdy


Pokiaľ chcete zažiť exotiku no zároveň nechcete cestovať príliž ďaleko tak kapverdy (portugalsky cabo verde) je pre vás doslova to “pravé orechové”.  Je to africký ostrovný štát, ktorý pozostáva z 9 väčších obývaných ostrovov a niekoľko menších neobývaných súostroví.  Ja som mala prednedávnom možnosť navštíviť jeden z týchto nádherných ostrovov- Sal. Tento drobný africký ostrov som si hneď zamilovala a som si istá, že vo vašom prípade to bude tiež podobný pocit hneď ako dočítate tento článok!

                                                                      Úradným jazykom na Kapverdských ostrovoch je portugalčina, ale väčšina obyvateľov sa dorozumieva kreolčinou(niečo ako ich domorodý jazyk), ktorej základom bola portugalčina. Kultúru majú veľmi pestrú, je zmesou európskych a afrických koreňov. Myslím si, že keďže hovoríme o Afrike tak je asi každému jasné, že to tu žije hlavne tancom a spevom čo talentovani obyvatelia predvádzajú priam nadpozemsky. Ostrov Sal získal svoje pomenovanie podľa ložisiek soli v Pedra de Lume, ktoré môžete navštíviť ako turistickú atrakciu a určite by zastávka na tomto mieste nemala chýbať v každom pláne každého samostatného bádateľa.

Vznikol pred 50 miliónmi rokov sopečnou činnosťou sopkou, ktorá je dnes vyhasnutá, ale jej pozostatok je ešte stále pozorovateľný a turistický lákavý. Napriek tomu že je ostrov veľmi vyprahnutý (v porovnaní napríklad s ostrovom Santo

Antão či São Vincente, ktoré sú známe pre ich pralesy) a nemá moc pokrytia tu 24/7 fúka svieži vietor, ktorý spríjemňuje vysoké teploty. Hlavné mesto je Espargos pomenované podľa miestnej rastliny pripomínajúcej asparágus – špargľu, hoci len zdiaľky. Je hlavným a aj najväčším mestom. Na kopci sa týči radarová veža na kontrolu leteckej dopravy celej západnej Afriky. Nachádza sa tu aj chudobná štvrť, ktorá doslova pripomína slumy v chudobných častiach Afriky a Indie.

Najbližšie mestečko (druhé najväčšie na ostrove) a zároveň aj turisticky naznámejšie mesto tohoto ostrova je vzdialené necelých 5 minút od hotela Oasis Salinas Sea, ktorý spomeniem neskôr. Veľmi známe je tu miestne mólo, kde prebieha každý víkend rybí trh a chudobné detičky tu

predávajú mušle. Nájdete tu prevádzkovateľov výletov, požičovne športových potrieb, surfing club či reštaurácie. Nechýba množstvo obchodníkov so suvenírmi a aby sa nezabudlo, krásna pláž a po okolí množstvo hotelov. Letenky a taktiež celý pobyt na tomto ostrove by som Vám odporúčila objednávať aspon pol roka vopred, keď je všetko cenovo aspon trošku výhodnejšie. Mám úžasnú skúsenosť s hotelmi Riu Palace Cabo Verde a Oasis Salinas Sea. Cenovo sú na tom veľmi podobne, no patri k tým luxusnejším na tomto

ostrove. Pravdaže treba brať do úvahy, že, afričania tam pokladajú päť hviezdičkový hotel za niečo úplne iné ako napríklad takí francúzi ale napriek ich zvykom boli perfektné. Obidva tieto hoteli sa nachádzajú necelých 5 minút od krásnych pláži s bielym pieskom a môžte tam zažit tu pravú africkú atmosféru.. či už v jedálni alebo na pestrých programoch.

Ak chcete spoznať novú kultúru a kompletne iný spôsob života tak neváhajte.. mne tento malý ostrovček zmenil úplne pohľad na niektoré veci v živote. Ľudia sú tu veľmi úctiví, milí a slušní. Na každom rohu mi priali krásny deň alebo mi pochválili či už oblečenie alebo celkový vzhľad, čo sa bohužiaľ v našej krajine plnej závistlyvých ľudí nevidí každý deň. Behom pár dní som si tu vytvorila priateľov na celý život a pevne verím, že sa tam čoskoro vrátim!

Daj like alebo follow
error0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards

sk_SKSlovak
en_GBEnglish sk_SKSlovak